مرکز آزمونهای استاندارد زبان انگلیسی

مرکز آزمونهای استاندارد زبان انگلیسی واحد کرمانشاه در حال حاضر به عنوان مجهزترین و شیک ترین مرکز آزمون ایران متولی برگزاری آزمونهای آیلتس بین المللی و تولیمو است. لازم به ذکر است که واحد کرمانشاه اولین واحد دانشگاه آزاد در سراسر کشور بود که موفق به اخذ مجوز برگزاری آزمون تولیمو گردید. از بدو اخذ مجوز تا کنون آقای دکتر حمید غلامی به عنوان نماینده تام الاختیار واحد و مسئول برگزاری این آزمونها به فعالیت مشغول بوده اند. مرکز آزمونهای استاندارد زبان انگلیسی تحت نظارت حوزه معاونت آموزش قرار دارد.

برای اطلاع از زمان آزمون آیلتس به   http://ielts.english.iau.ac.ir/AvailableTests و برای ثبت نام در آزمون به http://ielts.english.iau.ac.ir  مراجعه کنید

برای اطلاع از زمان آزمون تولیمو به   http://tolimo.sanjesh.org/register/Timetable.aspx و برای ثبت نام در آزمون به http://tolimo.sanjesh.org/register/   مراجعه کنید

 

آدرس: کرمانشاه، کمربندی، روبروی پارک گلها

 

 

                                    

 

 

آزمون آیلتس

 آزمون آیلتس (International English Language Testing System) جهت سنجش میزان آمادگی داوطلبان ادامه تحصیل، فراگیـری مهارتهـای تخصصـی و یـا کار و اقامـت در کشـورهـای انگلیسی زبان طراحی شـده است. اکثر دانشگاههاى دنیا (بخصوص کشورهاى انگلیسى زبان) ارائه مدرک IELTS را بعنوان یکى از مهمترین شروط پذیرش دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا قید کرده اند. این آزمون مشترکاً از سوى دانشگاه کمبریج، کنسول بریتانیا طراحى و توسط نمایندگى‌هادر بیش از ۲۷۰ مرکز مختلف در بیش از ۱2۰ کشور جهان برگزار مىشود.سالانه حدود یک و نیم میلیون نفر در آن شرکت می‌کنند.

انواع

این آزمون در دو نوع آکادمیک (Academic) و عمومی   (General Training)  برگزار می شود. افرادی که قصد تکمیل تحصیلات خود در دانشگاههای انگلیسی زبان را دارند (کارشناسی به بالا) باید از نوع آکادمیک این آزمون، و افرادی که قصدگذراندن دوره‌های کوتاه‌ مدت فنی و حرفه‌ای، اخذ دیپلم، کار و یا اقامت قصد سفـربه کشورهـای انگلیسی زبان را دارند، می‌توانند از نوع عمومی این آزمون استفادهکنند. البته اخیرا نتیجه امتحان آکادمیک را برای مهاجرت نیز قبول میکنند ولی برای تحصیل فقط باید در آزمون آکادمیک نمره لازم را بدست آورد. امتحان آیلتس Academic قدرت داوطلب را برای تحصیل در مراتب مختلف تحصیلی ارزیابی می کند.امتحان General Training تاکید بیشتری بر مهارتهای پایه داوطلبانی دارد که برای کار،برنامه های آموزشی، و مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان می روند.

 

ساختار آیلتس

در آزمون آیلتس کلیه مهارت‌های اصلی زبان، یعنی مهارت‌های شنیدن، صحبت کردن (مصاحبه)، خواندن و نوشتن (Listening, Speaking, Reading, Writing) مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. اگرچه دو بخش شنیدن و صحبت کردن در هر دو  نوع آکادمیک و عمومی کاملاً یکسان است، ولیدو بخش دیگر (خواندن و نوشتن) به صورت جداگانه و متفاوت برگزار می‌شود.

جدول زیر مدت زمان تخصیص یافته به بخش‌های مختلف این آزمون را نشان می‌دهد:
 

Time to Answer each question

Number of questions

Total amount of time allotted

Sub-test

45 seconds

40

30 minutes

Listening

~ 45 seconds

40

60 minutes

Reading

30 minutes

2

60 minutes

Writing

-

-

11-14 minutes

Speaking

Total test time: ~ 2 hours 45 minutes

 

 

سیستم نمره دهى و نتایج IELTS
 

نتایج امتحان حدود ۲ هفته بعد از امتحان اعلام مى شود. فرم اعلام نتایج شامل ۵ نمره متفاوت است (۴ نمره مربوط به هریک از ۴ بخش آزمون است و یکن مره کل که معدل آن ۴ نمره است).
نمرات امتحان IELTS بر روی معیاری از اعداد  ۱ تا ۹  پایه گذاری شده است. امتیاز ۱ به مفهوم آن است که داوطلب شرکت کننده فاقد توانمندى استفاده از زبان انگلیسى می باشد و امتیاز ۹ به مفهوم آن است که داوطلب داراى توانمندى بکارگیرى زبان همانند یک فرد انگلیسى زبان تحصیلکرده مىباشد.هریک از مهارتهاى چهارگانه بطور جداگانه از ۱ تا ۹ امتیاز دهى شده و درنهایت معدل از ۴ مهارت فوق محاسبه و اعلام مى گردد. همچنین تمامی نتیجه های امتحان رو به بالا گرد میشود.برای این کار از قانون کلی گرد کردن در ریاضی تبعیت می کند به عنوان مثال اگرداوطلبی نمره 7.25 را کسب کند به نمره 7.5 گرد می شود ولی اگر داوطلبی نمره 7.1 راکسب کند به نمره 7 گرد خواهد شد.

 


نمره قبولی

در آزمون آیلتس مانند اغلب آزمنهای بین امللی هیچ حد نصابی برای قبولی وجود ندارد، بلکه مؤسسات و دانشگاههای مختلف حد نصاب مورد قبولخود را دارند. اما معمولا" نمره 6 و یا 7 مورد پذیرش اغلب دانشگاهها وکشورهاست. بطور کلی 9 نمره یا band در نظر گرفته شده است که در آننمره 9 عالی، نمره 7 خوب، نمره 5 متوسط و نمره 3 به پایین ضعیف محسوب می‌شود. درزیر band های مختلف این آزمون بیان شده است:
  

برای ارزیابی شخصی بعد از هر آزمون:

در زیر می توانید تعداد سئوالات پاسخ داده شده و نمره کسب شده احتمالی را با توجه به تعداد سئوالات پاسخ داده شده ببینید ببینید

 Listening

BandScore

Raw score out of 40

5

16

5.5

20

6

23

6.5

28

7

30

7.5

33

8

35

8.5

38

9

40

 

 

Academic Reading

BandScore

Raw scoreout of 40

5

15

5.5

20

6

23

6.5

28

7

30

7.5

8

35

8.5

38

9

40

 

 

General Training Reading

BandScore

Raw scoreout of 40

4

15

4.5

19

5

23

5.5

26

6

30

6.5

32

7

34

7.5

36

8

38

8.5

39

9

40

 

 

 

برای ثبت نام در آزمون آیلتس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه باید به آدرس www.ielts.iauset.com  مراجعه کنید

 

 

آزمون تولیمو:

تولیمو يا TOLIMO، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization مي باشد که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحي و اجرا مي شود که در واقع آزموني استاندارد براي تعيين سطح دانش زبان انگليسي مي باشد.بیشتر متقاضیان این آزمون را داوطلبان دکتری تشکیل می‌دهند زیرا داشتن نمره زبان (تولیمو، تافل، MCHE یا...) برای قبولی در آزمون دکترا لازم است. محدوده نمره تولیمو از ۲۱۷ تا ۶۵۷ می‌باشد. این آزمون شامل ۱۴۰ سؤال چهارگزینه‌ای و یک سؤال در بخش نوشتاری (مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)، ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)، خواندن و درک مطلب (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه) و درک مطلب شفاهی (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه) است. نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می‌شود. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است. نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف تلقی می‌شود. لازم است ذکر شود که بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ می‌باشد که در کنار نمره کل در کارنامه درج می‌شودو محدودهٔ سنی ندارد. برای ثبت‌نام می‌توانید به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه فرمایید.